Parasetamol

Sejuk

Paracetamol diresepkan untuk kanak-kanak pada suhu tinggi sebagai agen antipiretik. Ubat ini juga digunakan untuk sakit kepala dan sakit gigi pada kanak-kanak yang berumur berbeza. Tertakluk kepada peraturan kemasukan dan dos umur, parasetamol dianggap sebagai ubat yang cukup selamat untuk kanak-kanak..

Tetapi ibu perlu berhati-hati semasa menggunakan ubat ini dan memperhatikan dos yang ditunjukkan pada bungkusan. Kadang-kadang dua paket paracetamol jenis yang sama mungkin mempunyai jumlah bahan aktif yang berbeza dalam komposisi. Artikel ini memaparkan jadual dos parasetamol mengikut berat, umur dan ubat-ubatan tertentu.


Parasetamol apa yang harus dipilih untuk kanak-kanak di bawah umur satu tahun

Umur kanak-kanak memainkan peranan penting dalam isu ini. Bergantung pada usia doktor akan menetapkan parasetamol dalam pelbagai bentuk (sirap, supositoria atau tablet).

Paracetamol untuk kanak-kanak dari 1 hingga 3 bulan

Pada usia yang begitu kecil, kanak-kanak diberi parasetamol dalam lilin, kerana bentuk ini dianggap paling selamat. Dos suppositori adalah 50 mg. Jumlah maksimum lilin setiap hari yang dapat dibekalkan adalah 3 keping. Masa selepas itu anda boleh meletakkan lilin adalah 4-6 jam. Supositoria dengan parasetamol Tsefekon D.

PENTING! Jumlah parasetamol yang diambil setiap hari oleh seorang kanak-kanak tidak boleh melebihi 60 mg setiap 1 kilogram berat bayi.

Paracetamol untuk kanak-kanak dari 3 bulan hingga 1 tahun

Untuk usia ini, supositoria dengan parasetamol pada dos 100 mg atau sirap pada dos 60-120 mg (2.5-5 ml dalam sudu pengukur) digunakan. Ubat diberi jarak sekurang-kurangnya empat jam 3-4 kali sehari.

Paracetamol dalam bentuk dan dos ini boleh didapati dengan nama dagang yang berbeza (cefekon, panadol, efferalgan).

PENTING! Sentiasa perhatikan dos yang ditunjukkan pada bungkusan! Ia bergantung kepada berapa ml sirap yang harus diberikan kepada bayi..

Paracetamol untuk kanak-kanak pengeluar ini mengandungi 120 mg setiap 5 ml ubat. Oleh itu, 2.5 ml = 60 mg, dan 5 ml = 120 mg.

Perhatikan jumlah parasetamol dalam efferalgan 30 mg setiap 1 ml ubat. Ini bermaksud bahawa dalam 5 ml, sudah ada 150 mg bahan aktif. Dan ini adalah dos untuk kanak-kanak berumur lebih dari satu tahun. Seorang kanak-kanak dari 3 hingga 6 bulan ditetapkan 3 ml, dan dari 6 bulan hingga setahun 4 ml.


Paracetamol untuk kanak-kanak dalam sirap 120 mg / 5 ml atau Panadol dari jadual 3 bulan hingga 12 tahun

Paracetamol untuk kanak-kanak dalam sirap "Efferalgan" 30 mg / ml dari jadual 3 bulan hingga 12 tahun

Paracetamol untuk kanak-kanak dalam lilin Tsefekon D dari jadual 1 bulan hingga 12 tahun

Supositoria dengan parasetamol - "Panadol" boleh didapati dalam dua dos 125 mg dari 6 bulan dan 250 mg dari 3 tahun. Efferalgan dalam lilin 80 mg untuk kanak-kanak dari 3 hingga 5 bulan, 125 mg dari 6 bulan hingga 3 tahun dan 250 mg dari 5 hingga 10 tahun.

Pada usia berapa kanak-kanak boleh mengambil tablet paracetamol?

Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak dalam tablet 200 mg, dari usia tiga tahun. Walau bagaimanapun, lebih baik anak memilih bentuk bayi dalam bentuk sirap, penggantungan atau suppositori..

Bagi sesetengah bayi, walaupun setelah tiga tahun, adalah masalah untuk menelan pil yang dihancurkan. Oleh kerana serpihan ubat melekat pada mukosa mulut, mereka boleh menyebabkan refleks muntah. Dan tentu saja tabletnya terasa enak. Tetapi kadang-kadang, ibu hanya mempunyai pil di tangan, dan tidak ada cara untuk lari ke farmasi.

Sebelum memberikan parasetamol dalam tablet kepada anak kecil, ia mesti dihancurkan dan dicairkan di dalam air.

Paracetamol untuk kanak-kanak dos dalam tablet dari 3 hingga 12 tahun

PENTING! Bayi dengan usia yang sama boleh mempunyai berat badan yang berbeza! Oleh itu, lebih baik mengira dos mengikut berat. Untuk melakukan ini, kalikan berat anak dalam kilogram dengan 10 dan dapatkan jumlah miligram ubat yang boleh diberikan dalam 1 dos..

CONTOH: Sekiranya seorang kanak-kanak mempunyai berat 20 kg, maka satu dos (20 * 10 = 200) 200 mg.

Jumlah parasetamol harian tidak boleh melebihi 60 mg ubat setiap 1 kg berat badan anak. Sekiranya anak mempunyai berat 15 kilogram, maka maksimum setiap hari anda boleh memberi (60 * 15 = 900 mg) 4 tablet. Jumlah maksimum temu janji sehari tidak boleh melebihi empat.

Ubat itu diambil satu atau dua jam selepas makan. Paracetamol berkuatkuasa 30-60 minit selepas pengambilan.

PENTING! Sekiranya, setelah mengambil parasetamol selama lebih dari tiga hari, kenaikan suhu tidak berhenti, hubungi doktor lagi!

Apabila parasetamol dikontraindikasikan pada kanak-kanak

  • Intoleransi individu
  • Masalah hati atau buah pinggang
  • Kekurangan sukrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa.

Kesan sampingan yang mungkin

  • Tindak balas alahan
  • Cirit-birit, sakit perut, loya, muntah.
  • Dengan penggunaan yang berpanjangan, ia boleh memberi kesan toksik pada hati dan buah pinggang

Keracunan parasetamol

Sekiranya berlaku bahawa anak anda telah mengambil jumlah parasetamol lebih daripada norma usia, anda harus segera berjumpa doktor. Walaupun tidak ada gejala keracunan, ada kemungkinan mengalami kegagalan hati..

PENTING! Dengan keracunan parasetamol, ada tempoh pendam ketika tidak ada gejala.

Gejala keracunan paracetamol akut

Gejala keracunan pertama mungkin muncul dalam 2-24 jam..

  1. Mual, muntah dan sakit perut
  2. Kelemahan, mengantuk, kurang selera makan
  3. Pening dan kehilangan kesedaran

Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak. Tetapi perlu mengambil kira berat dan tinggi badan anak dan pastikan anda berunding dengan pakar pediatrik.

Paracetamol 200

Perhatian! Ubat ini mungkin mempunyai interaksi yang sangat tidak diingini dengan alkohol! Maklumat lanjut.

Petunjuk untuk digunakan

Sindrom Feverish yang berkaitan dengan penyakit berjangkit; sindrom kesakitan (ringan dan sederhana): arthralgia, myalgia, neuralgia, migrain, sakit gigi dan sakit kepala, algodismenorea.

Kemungkinan analog (pengganti)

Bahan aktif, kumpulan

Bentuk dos

Kapsul, serbuk effervescent untuk larutan untuk pemberian oral [untuk kanak-kanak], larutan untuk infusi, larutan untuk pemberian oral [untuk kanak-kanak], sirap, suppositori rektum, suppositori rektum [untuk kanak-kanak], penggantungan untuk pemberian oral, penggantungan

Kontraindikasi

Hipersensitiviti, tempoh neonatal (sehingga 1 bulan). Dengan berhati-hati. Kegagalan ginjal dan hepatik, hiperbilirubinemia jinak (termasuk sindrom Gilbert), hepatitis virus, kerosakan hati alkoholik, alkoholisme, kehamilan, penyusuan, usia lanjut, bayi awal (sehingga 3 bulan), kekurangan dehidrogenase glukosa-6-fosfat; diabetes mellitus (untuk sirap).

Cara penggunaan: dos dan kaedah rawatan

Di dalam, dengan sejumlah besar cairan, 1-2 jam setelah makan (pengambilan segera setelah makan menyebabkan kelewatan permulaan tindakan).

Dewasa dan remaja berusia lebih dari 12 tahun (berat badan melebihi 40 kg) dos tunggal - 500 mg; dos tunggal maksimum - 1 g. Pelbagai janji temu - sehingga 4 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 4 g; tempoh maksimum rawatan adalah 5-7 hari. Pada pesakit dengan fungsi hati atau ginjal yang terganggu, dengan sindrom Gilbert, pada pesakit tua, dos harian harus dikurangkan dan selang antara dos harus ditingkatkan.

Kanak-kanak: dos harian maksimum untuk kanak-kanak di bawah 6 bulan (hingga 7 kg) - 350 mg, hingga 1 tahun (hingga 10 kg) - 500 mg, hingga 3 tahun (hingga 15 kg) - 750 mg, hingga 6 tahun (hingga 22 kg) ) - 1 g, hingga 9 tahun (hingga 30 kg) - 1.5 g, hingga 12 tahun (hingga 40 kg) - 2 g. Sebagai penggantungan: kanak-kanak berumur 6-12 tahun - masing-masing 10-20 ml (5 ml - 120 mg), berumur 1-6 tahun - 5-10 ml, 3-12 bulan - 2,5-5 ml. Dos untuk kanak-kanak berumur 1 hingga 3 bulan ditentukan secara individu. Pelbagai janji temu - 4 kali sehari; selang antara setiap dos sekurang-kurangnya 4 jam.

Tempoh maksimum rawatan tanpa berunding dengan doktor adalah 3 hari (apabila diambil sebagai ubat antipiretik) dan 5 hari (sebagai analgesik).

Secara tidak betul. Dewasa - 500 mg 1-4 kali sehari; dos tunggal maksimum ialah 1 g; dos harian maksimum - 4 g.

Kanak-kanak berumur 12-15 tahun - 250-300 mg 3-4 kali sehari; 8-12 tahun - 250-300 mg 3 kali sehari; 6-8 tahun - 250-300 mg 2-3 kali sehari; 4-6 tahun - 150 mg 3-4 kali sehari; 2-4 tahun - 150 mg 2-3 kali sehari; 1-2 tahun - 80 mg 3-4 kali sehari; dari 6 bulan hingga 1 tahun - 80 mg 2-3 kali sehari; dari 3 bulan hingga 6 bulan - 80 mg 2 kali sehari.

kesan farmakologi

Analgesik bukan narkotik, menyekat COX1 dan COX2 terutamanya di sistem saraf pusat, mempengaruhi pusat kesakitan dan termoregulasi. Dalam tisu yang meradang, peroksidase sel meneutralkan kesan paracetamol pada COX, yang menjelaskan ketiadaan kesan anti-radang yang hampir lengkap. Ketiadaan kesan penyekat pada sintesis Pg dalam tisu periferal menyebabkan tidak adanya kesan negatif terhadap metabolisme garam air (pengekalan Na + dan air) dan mukosa gastrointestinal..

Kesan sampingan

Pada bahagian kulit: gatal-gatal kulit, ruam pada kulit dan membran mukus (biasanya eritematosa, urtikaria), angioedema, eritema multiforme eksudatif (termasuk sindrom Stevens-Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell).

Dari sisi sistem saraf pusat (biasanya berkembang ketika mengambil dos tinggi): pening, pergolakan psikomotor dan disorientasi.

Dari sistem pencernaan: loya, sakit epigastrik, peningkatan aktiviti enzim "hati", biasanya tanpa perkembangan penyakit kuning, hepatonecrosis (kesan bergantung kepada dos).

Dari sistem endokrin: hipoglikemia, hingga koma hipoglikemik.

Dari sisi hematopoiesis: anemia, sulfhemoglobinemia dan metemoglobinemia (sianosis, sesak nafas, sakit jantung), anemia hemolitik (terutama bagi pesakit dengan kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase). Dengan penggunaan jangka panjang dalam dos tinggi - anemia aplastik, pancytopenia, agranulositosis, neutropenia, leukopenia, trombositopenia.

Dari sistem kencing: (semasa mengambil dos yang besar) - nefrotoksisitas (kolik ginjal, nefritis interstitial, nekrosis papillary). Gejala (overdosis akut berkembang 6-14 jam selepas mengambil paracetamol, kronik - 2-4 hari selepas melebihi dos) overdosis akut: disfungsi gastrousus (cirit-birit, selera makan menurun, mual dan muntah, ketidakselesaan perut dan / atau sakit pada perut), berpeluh meningkat.

Gejala overdosis kronik: kesan hepatotoksik berkembang, dicirikan oleh gejala umum (sakit, lemah, lemah, berpeluh meningkat) dan spesifik, yang mencirikan kerosakan hati. Akibatnya, hepatonecrosis boleh berkembang. Kesan hepatotoksik dari parasetamol boleh menjadi rumit dengan perkembangan ensefalopati hepatik (gangguan pemikiran, kemurungan CNS, stupor), kejang, kemurungan pernafasan, koma, edema serebrum, hipokoagulasi, perkembangan sindrom DIC, hipoglikemia, asidosis metabolik, aritmia, keruntuhan. Jarang, disfungsi hati berkembang sepantas kilat dan mungkin disulitkan oleh kegagalan buah pinggang (nekrosis tubular ginjal).

Rawatan: pengenalan penderma kumpulan SH dan pendahuluan sintesis glutathione - metionin 8-9 jam selepas overdosis dan N-asetilcysteine ​​- selepas 12 jam. Keperluan untuk langkah-langkah terapi tambahan (pentadbiran metionin lebih lanjut, pentadbiran intravena N-asetilcysteine) ditentukan dalam bergantung kepada kepekatan parasetamol dalam darah, dan juga masa yang berlalu setelah mengambilnya.

arahan khas

Dengan sindrom demam yang berlanjutan dengan latar belakang penggunaan parasetamol selama lebih dari 3 hari dan sindrom kesakitan selama lebih dari 5 hari, diperlukan perundingan doktor..

Risiko mengalami kerosakan hati meningkat pada pesakit dengan hepatosis alkoholik.

Mengganggu ujian makmal dalam penentuan kuantitatif glukosa dan asid urik dalam plasma.

Semasa rawatan jangka panjang, perlu mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi..

Sirup ini mengandungi 0,06 XE sukrosa dalam 5 ml, yang harus diperhatikan ketika merawat pasien dengan diabetes mellitus.

Interaksi

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Penggunaan bersamaan parasetamol dalam dos tinggi meningkatkan kesan ubat antikoagulan (penurunan sintesis faktor prokagulan di hati).

Pengaruh pengoksidaan mikrosom di hati (fenitoin, etanol, barbiturat, rifampisin, fenilbutazon, antidepresan trisiklik), etanol dan ubat hepatotoksik meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang memungkinkan untuk mengembangkan keracunan teruk walaupun dengan overdosis kecil.

Penggunaan barbiturat jangka panjang mengurangkan keberkesanan parasetamol.

Etanol menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut.

Inhibitor pengoksidaan mikrosom (termasuk cimetidine) mengurangkan risiko kesan hepatotoksik.

Penggunaan jangka panjang bersama parasetamol dan NSAID lain meningkatkan risiko mengembangkan nefropati "analgesik" dan nekrosis papillary ginjal, permulaan kegagalan buah pinggang peringkat akhir.

Pemberian parasetamol dan salisilat dosis tinggi secara bersamaan meningkatkan risiko kanser buah pinggang atau pundi kencing.

Diflunisal meningkatkan kepekatan parasetamol plasma sebanyak 50% - risiko mendapat hepatotoksisitas.

Ubat myelotoxic meningkatkan manifestasi hematotoxicity ubat tersebut.

Paracetamol (200 mg, tumbuhan persediaan Borisov OJSC)

Arahan

  • Orang Rusia
  • қazaқsha

Nama dagangan

Nama bukan hak milik antarabangsa

Bentuk dos

Tablet 200 mg

Komposisi

Satu tablet mengandungi

bahan aktif - paracetamol 200 mg,

eksipien: povidone, sodium croscarmellose, asid stearik, pati kentang.

Penerangan

Tablet, putih atau putih dengan naungan berkrim, silinder rata, dengan skor dan chamfer

Kumpulan farmakoterapeutik

Analgesik. Analgesik-antipiretik lain. Anilides. Parasetamol

Kod ATX N02BE01

Sifat farmakologi

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, ia cepat diserap terutamanya di usus kecil, terutamanya melalui pengangkutan pasif. Setelah satu kali penggunaan pada dosis 500 mg, kepekatan plasma maksimum dicapai setelah 0.5 - 2 jam dan sekitar 16 μg / ml, setelah itu secara beransur-ansur menurun ke tahap 11 - 12 μg / ml 6 jam setelah pemberian. Dengan penggunaan ubat berulang kali, farmakokinetiknya tidak berubah. Pengumpulan ubat tidak diperhatikan.

Dalam plasma, kira-kira 10-15% ubat dikaitkan dengan protein. Ia menembusi dengan baik melalui penghalang histohematologi, yang merata ke atas organ dan tisu (kecuali tisu adiposa). Melewati penghalang darah-otak, plasenta, memasuki susu ibu (kurang dari 1% daripada dos yang diambil).

Isipadu taburan (Vd) ialah 0,95 l / kg.

Ia dimetabolisme di hati oleh tiga jalur bebas: 1) melalui konjugasi dengan asid glukuronik (kira-kira 50%) untuk membentuk metabolit yang tidak aktif; 2) konjugasi dengan sulfat (kira-kira 30%) dengan pembentukan metabolit yang tidak aktif; 3) hidroksilasi oleh sistem sitokrom P450 dengan pembentukan metabolit perantaraan aktif N-asetil-benzoiminoquinone (N-ABI kira-kira 17%). N-ABI seterusnya mengikat glutathione dan mengalami ketidakaktifan dengan pembentukan paracetamol-mercaptopurate dengan penyertaan mercaptopurine dan sistein. Dengan kekurangan glutathione, N-ABI dapat menyekat sistem enzim hepatosit dan menyebabkan nekrosisnya. Pada bayi pramatang, bayi baru lahir dan kanak-kanak di bawah umur 10 tahun, metabolit utama parasetamol adalah paracetamol sulfat, pada kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, metabolit utama parasetamol adalah glukuronida.

Waktu paruh (T1 / 2,) parasetamol adalah 2 - 3 jam. Pada kanak-kanak, jumlahnya sedikit kurang, pada bayi baru lahir, orang tua dan pesakit dengan fungsi hati yang terganggu - sedikit lebih banyak. Ia dikeluarkan oleh ginjal dalam air kencing, 30,5 - 58,5% dalam bentuk glukuronida, 17,5 - 33,9% - dalam bentuk sulfat, 4,5 - 6,1% - dalam bentuk paracetamol-mercaptopurate, 0,4 - 5, 9% - dalam bentuk paracetamol-cysteine ​​dan 3,5 - 4,5% - tidak berubah. Diekskresikan dalam bentuk metabolit dalam air kencing.

Farmakodinamik

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik.

Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan aktiviti siklooksigenase jenis I dan II (COX-I dan COX-II). Akibatnya, reaksi lata arakidonik sintesis eicosanoid disekat dan pembentukan prostaglandin PgE2, PgF2a, dan endoperoksida mereka terganggu.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik, meningkatkan tahap kegembiraan pusat sakit di thalamus. Pada masa yang sama, ia mengurangkan aktiviti pusat termoset hipotalamus, kesan pirogen endogen ke atasnya, dan meningkatkan pemindahan haba. Ia berkesan untuk sindrom kesakitan ringan hingga sederhana, demam berjangkit. Ia digunakan sebagai analgesik dan antipiretik, terutamanya pada orang yang mempunyai kontraindikasi terhadap penggunaan ubat anti-radang bukan steroid lain: pesakit dengan asma bronkial, penyakit ulser peptik, kanak-kanak dengan jangkitan virus.

Ubat ini tidak mempunyai tindakan anti-radang dan tidak mempunyai kesan antiplatelet. Ini disebabkan oleh tidak aktifnya fokus keradangan di bawah pengaruh oksigen peroksida dan radikal bebas, yang terbentuk dalam fokus keradangan dengan banyaknya. Oleh itu, di kawasan keradangan, siklooksigenase tetap dilindungi dari tindakan parasetamol dan kesan anti-radang tidak berkembang..

Paracetamol dapat digunakan dalam rawatan sindrom kesakitan pada pesakit dengan gangguan sistem pembekuan darah (diatesis hemoragik, koagulopati).

Petunjuk untuk digunakan

- sindrom kesakitan sederhana (termasuk sakit kepala, migrain, neuralgia, sakit gigi, sakit tekak, sakit osteoartritis)

- sindrom demam pada penyakit berjangkit akut, berjangkit dan radang.

Kaedah pentadbiran dan dos

Untuk pemberian oral, 1-2 jam selepas makan (pengambilan sejurus selepas makan menyebabkan kelewatan permulaan tindakan), minum banyak cecair. Bentuk dos ini tidak digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 6 tahun..

Kanak-kanak berumur 6-12 tahun: 200 - 400 mg (1-2 tablet) setiap 6 jam, dos harian maksimum ialah 1500 mg (berat hingga 30 kg) atau 2000 mg (berat hingga 40 kg). Pelbagai janji temu - 3-4 kali sehari.

Tempoh maksimum rawatan apabila digunakan sebagai agen analgesik dan antipiretik tidak lebih dari 3 hari. Jangan melebihi dos yang ditunjukkan. Sekiranya berlebihan, berjumpa doktor dengan segera, walaupun anda berasa sihat.

Kesan sampingan

reaksi alahan, ruam kulit, urtikaria, angioedema, anafilaksis, sindrom Stevens-Johnson

kesan hepatotoksik dengan penggunaan yang berpanjangan

loya, sakit epigastrik

anemia hemolitik dan aplastik, trombositopenia, agranulositosis, pancytopenia, metemoglobinemia

kesan nefrotoksik dalam bentuk pyuria aseptik, nefritis interstisial, nekrosis papillary

menurunkan tekanan darah, hipoglikemia, dispnea, vaskulitis.

Kontraindikasi

hipersensitiviti terhadap parasetamol atau komponen ubat lain

gangguan buah pinggang dan hepatik

kehamilan dan penyusuan

kanak-kanak di bawah umur 6 tahun.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak dengan pemicu sitokrom P450 (fenitoin, alkohol, barbiturat, rifampisin, fenilbutazon, antidepresan trisiklik, kontraseptif oral gabungan), penghasilan metabolit toksik hidroksilasi N-ABI dan risiko tindakan hepatotoksik peningkatan parasetamol.

Alkohol juga meningkatkan kesan toksik paracetamol pada pankreas, hati.

Dengan penggunaan serentak dengan perencat sitokrom P450 (cimetidine, omeprazole, antibiotik makrolida), risiko tindakan hepatotoksik paracetamol berkurang.

Apabila diambil serentak dengan cholestyramine, cimetidine, omeprazole, kadar penyerapan paracetamol menurun. Paracetamol dapat digunakan tidak lebih awal dari satu jam setelah menggunakan kolesteramin, tidak lebih awal dari dua jam setelah menggunakan cimetidine, omeprazole.

Paracetamol meningkatkan kesan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf pusat, memperkuatkan kesan hematotoksik kloramfenikol, melemahkan keberkesanan ubat urikosurik (sulfinpyrazone).

Dengan penggunaan serentak dengan antispasmodik myotropik (drotaverine, papaverine, pitofenone) dan m-antikolinergik (fenpiverinium bromide, platifillin, atropine), penurunan penyerapan parasetamol diperhatikan, kerana penurunan pengosongan gastrik.

Dengan penggunaan serentak dengan agen prokinetik (metolopramide), eritromisin, percepatan penyerapan parasetamol diperhatikan, kerana percepatan pengosongan gastrik.

Barbiturates melemahkan kesan antipiretik paracetamol.

Kesan antikoagulan warfarin dan kumarin lain dapat meningkat dengan penggunaan paracetamol jangka panjang secara berkala pada pesakit dengan peningkatan risiko pendarahan. Dos tunggal tidak mempunyai kesan antikoagulan yang ketara.

Penggunaan serentak dengan ubat lain yang mengandungi paracetamol tidak digalakkan.

arahan khas

Bentuk dos ini tidak bertujuan untuk digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 6 tahun..

Kesan pada parameter makmal. Semasa rawatan dengan parasetamol, ada kemungkinan untuk meningkatkan tahap glukosa dalam plasma darah dan memutarbelitkan hasil penentuan profil glikemik.

Kehamilan dan penyusuan.

Penggunaan parasetamol semasa kehamilan dan penyusuan adalah kontraindikasi. Sekiranya perlu menggunakan parasetamol semasa menyusui, bayi harus disapih sepanjang tempoh rawatan.

Keanehan kesan ubat terhadap keupayaan memandu kenderaan atau mekanisme yang berpotensi berbahaya

Tidak mempengaruhi kemampuan memandu kenderaan atau jentera yang berpotensi berbahaya.

Overdosis

Ia berlaku semasa mengambil parasetamol pada dos lebih dari 10 g / hari (atau lebih daripada 140 mg / kg / hari pada kanak-kanak). Pada pesakit dengan alkoholisme, hepatitis, kesan toksik dari parasetamol dapat menampakkan diri walaupun digunakan pada dos 2.5-4.0 g / hari.

Gejala: terdapat 3 peringkat perkembangan mabuk.

Tahap 1 (12-24 jam) dicirikan oleh gejala dyspeptik, gejala kerengsaan saluran gastrousus, mual, muntah, berpeluh.

Tahap 2 (2 - 3 hari) dicirikan oleh rasa mual, muntah, peningkatan tahap transaminase, bilirubin, peningkatan indeks prothrombin menjadi 2.0 - 2.5.

Tahap 3 (3 - 5 hari) diperhatikan pada 20% orang dengan keracunan, yang dicirikan oleh nekrosis progresif dalam hepatosit, mual, muntah yang tidak dapat dielakkan, penyakit kuning, peningkatan tajam dalam transaminase, bilirubin, peningkatan indeks prothrombin lebih dari 2.5. Tanda-tanda kegagalan hati, hipoglikemia, ensefalopati, stupor, kegagalan buah pinggang, dan distrofi miokard muncul.

Rawatan: penarikan ubat, lavage gastrik dengan arang aktif dan pelantikan pencahar garam untuk mengelakkan penyerapan ubat di perut dan usus. Pentadbiran glukosa intravena bermula (larutan 5-10% 200-400 ml). Penawar khusus diperkenalkan - N-acetylcysteine ​​(memulihkan simpanan glutathione dan menghilangkan kekurangannya, sementara metabolit toksik paracetamol dinetralkan). Penyelesaian 20% N-asetilcysteine ​​digunakan secara intravena dan oral: dos pertama ialah 140 mg / kg (0,7 ml / kg), kemudian 70 mg / kg (0,35 ml / kg). Sebanyak 17 dos diberikan. Rawatan yang paling berkesan dimulakan dalam 10 jam pertama selepas perkembangan mabuk. Sekiranya lebih dari 36 jam telah berlalu sejak mabuk, rawatan tidak berkesan. Dengan peningkatan indeks prothrombin lebih daripada 1.5, vitamin K1 (phytomenadione) 1 - 10 mg digunakan; dengan peningkatan indeks prothrombin lebih daripada 3.0, perlu memulakan pemberian plasma asli secara intravena atau konsentrasi faktor pembekuan (1 - 2 unit). Dalam rawatan keracunan, diuresis paksa, hemodialisis dikontraindikasikan. Tidak boleh menggunakan antihistamin dan glukokortikosteroid.

Bentuk pelepasan dan pembungkusan

10 tablet setiap satu dalam pakej bebas sel berkontur yang terbuat dari bahan gabungan berdasarkan kertas dan kadbod.

Pembungkusan bukan sel berkontur bersama dengan jumlah arahan yang sesuai untuk penggunaan perubatan di negeri ini dan bahasa Rusia dalam pembungkusan kumpulan.

Keadaan simpanan

Simpan di tempat yang kering dan gelap pada suhu tidak melebihi 25 ° C.

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak!

Tempoh simpanan

Jangan gunakan selepas tarikh luput.