Ibuprofen (200mg, Belmedpreparaty RUP)

Sinusitis

Ibuprofen 200 mg - tablet milik kumpulan farmakologi ubat anti-radang bukan steroid. Mereka mempunyai kesan antipiretik dan analgesik dan digunakan untuk mengurangkan intensiti gejala yang sesuai dalam pelbagai proses patologi..

Komposisi

1 tablet mengandungi:

Bahan aktif: ibuprofen - 200 mg.

Eksipien (inti): pati kentang - 35,40 mg; magnesium stearat - 2.4 mg; polivinil pirolidon berat molekul rendah (povidone) - 2.2 mg.

Eksipien (kulit): gula (sukrosa) - 150.7483 mg; tepung gandum - 47.1 mg; polivinil pirolidon berat molekul rendah (povidone) - 1.707 mg; vanillin - 0,0004 mg; gelatin perubatan - 0.324 mg; pewarna azorubin (asid merah 2C untuk tujuan farmaseutikal) - 0,0103 mg; lilin - 0,044 mg; minyak vaseline - 0.066mg.

Penerangan

Kumpulan farmakoterapeutik

Ubat anti-radang bukan steroid (NSAID).

Farmakodinamik

Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Menindas faktor anti-radang, mengurangkan agregasi platelet. Menghambat siklooksigenase jenis 1 dan 2, mengganggu metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin baik pada tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, menekan fasa radang eksudatif dan proliferatif. Mengurangkan kepekaan kesakitan di tempat keradangan. Ia menyebabkan kelemahan atau hilangnya sindrom kesakitan, termasuk. untuk sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan, mengurangkan kekejangan pagi dan bengkak pada sendi, membantu meningkatkan jarak pergerakan. Kesan antipiretik disebabkan oleh penurunan kegembiraan pusat-pusat termoregulasi diencephalon.

Farmakokinetik

Ibuprofen diserap dengan cepat dan hampir sepenuhnya dari saluran gastrointestinal, kepekatan maksimum plasma dicapai dalam 1-2 jam selepas pengingesan, dalam cecair sinovial - selepas 3 jam, ia mengikat protein plasma sebanyak 99%.

Ia perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlama-lama di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih tinggi di dalamnya daripada di plasma. Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. Separuh hayat (T1 / 2) dari plasma adalah 2-3 jam. Ia diekskresikan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit (tidak lebih dari 1% diekskresikan tidak berubah), pada tahap yang lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen dihapuskan sepenuhnya dalam 24 jam.

Petunjuk

Tablet Ibuprofen digunakan dalam kes berikut:

  • Penyakit radang pada sendi dan tulang belakang (termasuk rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, osteoarthritis, gouty arthritis).
  • Sindrom nyeri sederhana pelbagai etiologi (termasuk sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, sakit pasca operasi, sakit pasca trauma, sakit haid, sakit otot).
  • Sindrom Feverish dengan selsema dan selesema.
  • Direka untuk terapi simptomatik, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada masa penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit ini.

Kontraindikasi

Mengambil tablet ibuprofen benar-benar dikontraindikasikan dalam beberapa keadaan patologi dan fisiologi badan, yang merangkumi:

  • Intoleransi individu terhadap ibuprofen, serta intoleransi silang kepada mana-mana wakil kumpulan farmakologi, ubat anti-radang bukan steroid, intoleransi terhadap mana-mana komponen tambahan tablet ibuprofen.
  • Kompleks simptom, yang dicirikan oleh intoleransi patologi terhadap asid asetilsalisilat (merujuk kepada ubat anti-radang bukan steroid), perkembangan poliposis mukosa hidung dan asma bronkial.
  • Patologi organ-organ dari pelbagai bahagian saluran pencernaan, yang merangkumi luka ulseratif dan erosif pada membran mukus perut atau duodenum dan dicirikan oleh kursus akut (kolitis erosif-ulseratif, penyakit Crohn, ulser gastrik atau ulser duodenum).
  • Pendarahan gastrousus pada masa memulakan ubat atau sejak kebelakangan ini.
  • Tempoh pemulihan selepas cantuman pintasan arteri koronari.
  • Penyakit radang usus.
  • Pelanggaran sistem pembekuan darah dengan kekurangannya (hemofilia, diatesis hemoragik).
  • Patologi hati aktif (tempoh akut) atau kekurangan aktiviti fungsinya.
  • Pendarahan intrakranial.
  • Kehamilan.
  • Umur kanak-kanak sehingga 6 tahun.

Sebelum anda mula menggunakan tablet Ibuprofen, anda perlu memastikan bahawa tidak ada kontraindikasi.

Kaedah pentadbiran dan dos

Ibuprofen diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun melalui mulut, dalam tablet 200 mg 3-4 kali sehari. Untuk mencapai kesan terapeutik yang cepat, dos dapat ditingkatkan menjadi 400 mg (2 tablet) 3 kali sehari. Apabila kesan terapeutik dicapai, dos harian ubat dikurangkan menjadi 600 - 800 mg. Dos pagi diambil sebelum makan dengan banyak air (untuk penyerapan ubat lebih cepat). Baki dos diambil sepanjang hari selepas makan..

Dos harian maksimum ialah 1200 mg (jangan melebihi 6 tablet dalam 24 jam). Dos berulang harus diambil tidak lebih dari 4 jam kemudian. Tempoh penggunaan ubat tanpa berunding dengan doktor tidak lebih dari 5 hari.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa nasihat perubatan. Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun: 1 tablet tidak lebih dari 4 kali sehari; ubat itu boleh digunakan hanya jika berat badan anak melebihi 20 kg. Selang antara pengambilan pil sekurang-kurangnya 6 jam (dos harian tidak melebihi 30 mg / kg).

Kesan sampingan

Mengambil tablet Ibuprofen boleh menyebabkan reaksi yang tidak diingini dari pelbagai organ dan sistem, termasuk:

  • Sistem pencernaan adalah gastropati yang dipicu oleh pendedahan kepada ubat-ubatan anti-radang bukan steroid, yang dicirikan oleh loya, muntah berulang, rasa berat dan sakit di perut (kawasan epigastrik). Selera makan berkurang, pedih ulu hati (sensasi terbakar di belakang tulang dada yang disebabkan oleh peningkatan keasidan jus gastrik), cirit-birit, ulser mukosa gastrik, yang mungkin rumit oleh pendarahan gastrousus atau perforasi ulser (pembentukan lubang melalui), kekeringan mukosa mulut, aphthous stomatitis, ulserasi gusi, hepatitis (radang hati).
  • Sistem saraf - sakit kepala, pening berkala, insomnia pada waktu malam dan mengantuk pada siang hari, peningkatan kerengsaan, kemurungan (penurunan mood yang berpanjangan), kekeliruan, jarang terdapat halusinasi dan meningitis aseptik (tidak berjangkit).
  • Sistem kardiovaskular - takikardia (peningkatan kadar jantung), peningkatan tekanan darah (hipertensi arteri), kegagalan jantung.
  • Organ rasa - gangguan pendengaran, bunyi bising atau deringan di telinga, kerosakan toksik pada saraf optik, penglihatan kabur, diplopia (penglihatan berganda), scotoma (bintik di bidang penglihatan), kekeringan, kerengsaan konjungtiva mata, bengkak kelopak mata.
  • Darah dan sumsum tulang merah - anemia hemolitik atau aplastik (anemia yang berkaitan dengan peningkatan kemusnahan atau pembentukan sel darah merah yang tidak mencukupi di sumsum tulang merah), trombositopenia (penurunan jumlah platelet per unit jumlah darah) hingga purpura trombositopenik.
  • Sistem kencing - perkembangan kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi (keradangan ginjal tertentu), poliuria (peningkatan pengeluaran air kencing), sistitis (keradangan pundi kencing), sindrom nefrotik, yang disertai oleh edema tisu umum yang teruk kerana kehilangan protein plasma dalam air kencing yang ketara.
  • Petunjuk makmal - peningkatan tahap kreatinin dalam darah, peningkatan aktiviti enzim transaminase hepatik (AST, ALT), yang menunjukkan kerosakan pada hepatosit, peningkatan dalam tempoh pembekuan darah.
  • Reaksi alergi - ruam kulit, yang sering timbul dalam bentuk urtikaria (menyerupai luka bakar jelatang), gatal-gatal pada kulit yang jelas, edema Quincke (pembengkakan tisu lembut di muka dan alat kelamin luar), kejutan anafilaksis (penurunan tekanan darah sistemik dan kegagalan organ yang ketara ), asma bronkial (reaksi bronkus dengan kekejangan mereka dan perkembangan sesak nafas). Reaksi kulit alergi yang teruk juga boleh berlaku dalam bentuk eksitatif eritema multiforme (sindrom Stevens-Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell).

Risiko terkena reaksi negatif meningkat dengan penggunaan tablet ibuprofen yang berpanjangan.

Sekiranya mengambil ubat menyebabkan perubahan dalam keadaan biasa anda, hentikan pengambilan tablet Ibuprofen dan segera berjumpa doktor.

Overdosis

Jangan melebihi dos yang ditunjukkan. Sekiranya melebihi dos anda, segera hubungi doktor atau kemudahan perubatan terdekat. Bawa pakej itu bersama anda.

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan ginjal akut, penurunan tekanan darah, hiperkalemia, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, penangkapan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (berkesan hanya dalam 1 jam selepas pengingesan), arang aktif, minum alkali, diuresis paksa, terapi simptomatik (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan darah).

Interaksi dengan produk ubat lain

Pada dos terapeutik, ibuprofen tidak melakukan interaksi yang signifikan dengan ubat yang biasa digunakan.

Pengaruh enzim pengoksidaan mikrosom di hati (fenitoin, etanol, barbiturat, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan trisiklik) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko keracunan teruk. Inhibitor pengoksidaan mikro - mengurangkan risiko terkena kesan hepatotoksik.

Mengurangkan aktiviti hipotensi vasodilator dan kesan natriuretik furosemide dan hidroklorotiazid.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik. Menguatkan tindakan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan): Menguatkan kesan sampingan mineralokortikosteroid, glukokortikosteroid (risiko pendarahan gastrointestinal meningkat), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hipoglikemik derivatif sulfonylurea.

Antasid dan Cholestyramine Mengurangkan Penyerapan Ibuprofen.

Pentadbiran NSAID lain yang bersamaan meningkatkan kejadian kesan sampingan.

Kafein meningkatkan kesan analgesik (penghilang rasa sakit).

Dengan pelantikan ibuprofen secara serentak mengurangkan kesan anti-inflamasi dan antiplatelet asid asetilsalisilat (ada kemungkinan untuk meningkatkan kejadian kekurangan koronari akut pada pesakit yang menerima dosis kecil asid asetilsalisilat sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen).

Ubat yang menyekat rembesan tiub mengurangkan perkumuhan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

arahan khas

Dengan penggunaan yang berpanjangan, perlu untuk mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati dan buah pinggang yang berfungsi..

Untuk mengurangkan risiko terkena kesan buruk dari saluran gastrousus, dos efektif minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, analisis, analisis darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah okultik. Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat itu harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Sepanjang tempoh rawatan, seseorang harus menahan diri daripada mengambil alkohol dan aktiviti yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Kesan terhadap kemampuan memandu kenderaan

Sepanjang tempoh rawatan, seseorang harus menahan diri daripada mengambil alkohol dan aktiviti yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Bentuk pelepasan dan pembungkusan

Tablet bersalut filem 200 mg.

10 tablet dalam jalur lepuh PVC dan kerajang.

2, 5 atau 10 pek kontur dengan arahan penggunaan diletakkan di dalam kotak kadbod.

Keadaan simpanan

Di tempat yang kering dan gelap pada suhu tidak melebihi 30 ° C. Simpan dari jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat

Jangan gunakan selepas tarikh luput yang dicetak pada bungkusan.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Analog tablet ibuprofen

Nurofen serupa dengan bahan aktif utama dan kesan terapeutik dengan tablet Ibuprofen..

harga purata

Kos purata 20 tablet Ibuprofen 200 mg di farmasi di Moscow berbeza dalam 20 rubel.